E-YoLLa.CoM - Daima Sevdiklerinize!

HABER: Türkiye| Magazin| Dünya| İş Dünyası| Teknoloji| Bilim| Eğlence|Eğitim| Hayat| Komik| Spor| Moda| Araba| Sağlık| Müzik|Diğer
Bu haberi 1671 kişi okumuş
Bu cihaz engellileri sosyal yaşama katacakMerkezi İsveç'te geliştirilen cihaz yoluyla, vücudunu hareket ettiremeyen, konuşamayan engelliler, bilgisayar kullanıp sosyal medya uygulamalarına erişebilecek

Infrared teknolojisiyle geliştirilen bilgisayar ekranı benzeri cihaz, engellinin retinasını taradıktan sonra gözlerini mause gibi kullanmasına imkan veriyor.

Türkiye'de satışına yeni başlanan cihazın Türkiye distribütörü Caretta Yazılım ve Danışmanlık şirketinin satış yöneticisi Kemal Arslankeçecioğlu, cihazın, temelde infrared teknolojisi üzerine oturtulmuş bir göz-kontrol sistemiyle çalıştığını belirtti. Arslankeçecioğlu, cihazın kullanıcının gözüne saniyede 30 kere ışın gönderip topladığını, böylelikle kullanıcının ekran üzerinde nereye baktığını tespit edebildiğini ve baktığı programı açtığını anlattı.

Bir bilgisayar ekranına benzeyen cihaza özel ihtiyaçları olan insanlar için geliştirilmiş çeşitli aplikasyonlar yüklü olduğunu belirten Arslankeçecioğlu, hastanın sadece ekrana bakarak bu aplikasyonları rahatlıkla seçebildiğini belirterek, şunları söyledi: “Temelde bir bilgisayarı kullanabilme, konuşma kabiliyetini kaybetmiş bütün hastalarda bu cihazlardan yararlanabiliyoruz. İçindeki özel geliştirmiş uygulamalar sayesinde ekran üzerine kendi istedikleri şeyleri yazabilecekler ve cihazın bunu seslendirmesiyle konuşabilecekler. Cihaza simkart da takılabiliyor ve böylelikle SMS atabiliyorlar. Acil durumlarda belli yerlere telefon açabiliyor. Facebook'a bağlanabiliyor. Sosyal hayatın içerisine katılabiliyor. TV  kumandası olarak kullanabiliyor. Aslında cihazın sahip olduğu özellikler 
sayesinde bütün ihtiyaçlarını giderebiliyor. Bunun dışında film seyretmek, müzik dinlemek gibi bir bilgisayarın gerçekleştirdiği bütün özelliklerden de yararlanabiliyor.”

Engelli olmayan bir insana cihaz anlatıldığında cihazın işlevinin çok önemli değilmiş gibi algılanabildiğini dile getiren Arslankeçecioğlu, “Sadece bilgisayar kullanabiliyor gibi geliyor ama gerçekten o durumdaki bir insan ve onun yakınları için inanılmaz bir nimet. Gerçekten çok önemli bir şey. O insana birazcık da olsa yaşam sevinci katabilmek, onu biraz hayata katabilmek çok önemli” dedi.

Engelli çocuklar için özel programı var

Cihazın engelli çocukların eğitiminde de kullanılabildiğini anlatan Arslankeçecioğlu, doğuştan itibaren engelli olan ve bu nedenle okula gitme şansı olmayan çocuklara önce oyunlar vasıtasıyla belli bir noktaya bakmanın ve cihazı kullanmanın, daha sonra cihazdaki çeşitli uygulamalar yardımıyla renklerin, sayıların, harflerin öğretilebildiğini kaydetti.

Arslankeçecioğlu, “İlkokuldan itibaren öğretilen bütün temel bilgileri bu cihazlar sayesinde öğrenebiliyorlar. Tobii'nin bu konuda geliştirmiş olduğu hem oyunlar hem de yazılımlar var. Temel şeyleri öğrendikten sonra ileride yazı yazmayı da öğrenecek, derdini anlatmayı da öğrenecek. Bir noktada onu kademe kademe hayata katmış oluyorsunuz. Bu da inanılmaz önemli bir şey” şeklinde konuştu.

Ünlü fizikçi Stephan Hawking'in kullandığının bir benzeri olan cihazın, tamamen yatağa bağlı engelliler için yatağa ya da tekerlekli sandalyeye de monte edilebildiğini, fiyatının 7-16 bin avro olduğunu ifade eden Arslankeçecioğlu, öncelikle hareket edemeyecek şekilde engele yol açan hastalıklarla ilgili derneklerden bu cihazlara talep gelebileceğini söyledi.

Arslankeçecioğlu, cihaza daha önce Türkiye'den tek bir alıcı olduğunu, dünyada ise pek çok ülkede bu cihazın kullanıldığını sözlerine ekledi.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde halihazırda 10 bin kullanıcısı olan cihazın satışı Avrupa ülkeleri, Brezilya, Arjantin, Güney Afrika, Japonya, Çin, Katar dahil 40 ülkede yapılıyor.

Dünya ile iletişim kurabilmesi için özel ihtiyaçları olan kişilere yönelik üretilmiş olan cihaz, ALS, otizm, Rett Sendromu, Serebral Palsi, ağır romatizma hastalarına, nörolojik gelişme geriliği olan çocuklara, tramvatik beyin hasarı bulunanlara, kısmi felçlilere ve omurilik felçlilerine hitap ediyor
Bu haber hakkındaki düşünceniz ne?
YORUM YAZ 
 
[ Bu habere hiç yorum yazılmamış ]


ÖNCEKİ YORUMLAR       SONRAKİ YORUMLAR    36 Online Ziyaretçi     Favorilerine Ekle    Yukarı Çık    Kullanim Kurallari    Bizi Tavsiye Edin   Basında Biz   Hakkımızda   

   Tüm Hakları Saklıdır / E-YoLLa.CoM 2001 - 2010  -  Powered by Diyar.NET